Oscar 2021, Kejutan dan Sejarah Baharu

Musim anugerah 2021 akhirnya melabuhkan tirai dengan penganjuran Anugerah Akademi ke-93 di Los Angeles, Amerika Syarikat.

Beberapa keputusan Oscar 2021 yang diumumkan kali ini di luar jangkaan, serta banyak sejarah baharu telah diciptakan selepas senarai pemenang diumumkan.

Antaranya kemenangan pelakon Korea, Youn Yuh-Jung yang diangkat sebagai Pelakon Pembantu Wanita terbaik melalui filem ‘Minari’. Pelakon berusia 73 tahun itu adalah wanita berbangsa Asia kedua, dan wanita Korea pertama yang memenangi kategori lakonan dalam sejarah Anugerah Akademi.

Keputusan yang turut mengejutkan adalah kekalahan Chadwick Boseman kepada Anthony Hopkins yang diumumkan sebagai Aktor Terbaik. Pelakon Black Panther yang meninggal dunia tahun lalu itu dikatakan akan menerima trofi Oscar 2021 selepas menang di Anugerah Golden Globes, Critics Choice serta Screen Actors Guild.

Chloe Zhao juga mencipta sejarah tersendiri. Dia telah dinamakan sebagai Pengarah Terbaik melalui filem ‘Nomadland’, yang turut memenangi kategori utama, Filem Terbaik kali ini. Chloe Zhao adalah wanita kedua dan wanita bukan berkulit putih pertama menerima penganugerahan ini.

Senarai pemenang Anugerah Oscar 2021:

Aktor Terbaik
ANTHONY HOPKINS The Father – PEMENANG

RIZ AHMED Sound of Metal

CHADWICK BOSEMAN Ma Rainey’s Black Bottom

GARY OLDMAN Mank

STEVEN YEUN Minari

Aktres Terbaik
FRANCES MCDORMAND Nomadland – PEMENANG

VIOLA DAVIS Ma Rainey’s Black Bottom

ANDRA DAY The United States vs. Billie Holiday

VANESSA KIRBY Pieces of a Woman

CAREY MULLIGAN Promising Young Woman

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik
DANIEL KALUUYA Judas and the Black Messiah – PEMENANG

SACHA BARON COHEN The Trial of the Chicago 7

LESLIE ODOM, JR. One Night in Miami…

PAUL RACI Sound of Metal

LAKEITH STANFIELD Judas and the Black Messiah

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik
YUH-JUNG YOUN Minari – PEMENANG

MARIA BAKALOVA Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan

GLENN CLOSE Hillbilly Elegy

OLIVIA COLMAN The Father

AMANDA SEYFRIED Mank

Filem Terbaik
NOMADLAND Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers – PEMENANG

THE FATHER David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers

MANK Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers

MINARI Christina Oh, Producer

PROMISING YOUNG WOMAN Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers

SOUND OF METAL Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Marc Platt and Stuart Besser, Producers

Pengarah Terbaik
NOMADLAND Chloé Zhao – PEMENANG

ANOTHER ROUND Thomas Vinterberg

MANK David Fincher

MINARI Lee Isaac Chung

PROMISING YOUNG WOMAN Emerald Fennell

Filem Animasi Terbaik
SOUL Pete Docter and Dana Murray – PEMENANG

ONWARD Dan Scanlon and Kori Rae

OVER THE MOON Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou

A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley

WOLFWALKERS Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

Sinematografi Terbaik
MANK Erik Messerschmidt – PEMENANG

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH Sean Bobbitt

NEWS OF THE WORLD Dariusz Wolski

NOMADLAND Joshua James Richards

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Phedon Papamichael

Rekaan Kostum Terbaik
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM Ann Roth – PEMENANG

EMMA Alexandra Byrne

MANK Trish Summerville

MULAN Bina Daigeler

PINOCCHIO Massimo Cantini Parrini

Filem Antarabangsa Terbaik
ANOTHER ROUND Denmark – PEMENANG

BETTER DAYS Hong Kong

COLLECTIVE Romania

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN Tunisia

QUO VADIS, AIDA? Bosnia and Herzegovina

Filem Dokumentari Terbaik
MY OCTOPUS TEACHER Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster – PEMENANG

COLLECTIVE Alexander Nanau and Bianca Oana

CRIP CAMP Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder

THE MOLE AGENT Maite Alberdi and Marcela Santibáñez

TIME Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Filem Dokumentari Subjek Pendek Terbaik
COLETTE Anthony Giacchino and Alice Doyard – PEMENANG

A CONCERTO IS A CONVERSATION Ben Proudfoot and Kris Bowers

DO NOT SPLIT Anders Hammer and Charlotte Cook

HUNGER WARD Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman

A LOVE SONG FOR LATASHA Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Suntingan Filem Terbaik
SOUND OF METAL Mikkel E. G. Nielsen – PEMENANG

THE FATHER Yorgos Lamprinos

NOMADLAND Chloé Zhao

PROMISING YOUNG WOMAN Frédéric Thoraval

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Alan Baumgarten

Solekan Dan Dandanan Terbaik
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson – PEMENANG

EMMA Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze

HILLBILLY ELEGY Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney

MANK Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff

PINOCCHIO Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Skor Muzik Asal Terbaik
SOUL Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste – PEMENANG

DA 5 BLOODS Terence Blanchard

MANK Trent Reznor and Atticus Ross

MINARI Emile Mosseri

NEWS OF THE WORLD James Newton Howard

Lagu Asal Terbaik
FIGHT FOR YOU from Judas and the Black Messiah; Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas – PEMENANG

HEAR MY VOICE from The Trial of the Chicago 7; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite

HUSAVIK from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson

IO SÌ (SEEN) from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini

SPEAK NOW from One Night in Miami…; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Senireka Produksi Terbaik
MANK Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale – PEMENANG

THE FATHER Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton

NEWS OF THE WORLD Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan

TENET Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Filem Animasi Pendek Terbaik
IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU Will McCormack and Michael Govier – PEMENANG

BURROW Madeline Sharafian and Michael Capbarat

GENIUS LOCI Adrien Mérigeau and Amaury Ovise

OPERA Erick Oh

YES-PEOPLE Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Efek Visual Terbaik
TENET Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher – PEMENANG

LOVE AND MONSTERS Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox

THE MIDNIGHT SKY Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins

MULAN Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram

THE ONE AND ONLY IVAN Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez

Filem Pendek (Live Action) Terbaik
TWO DISTANT STRANGERS Travon Free and Martin Desmond Roe – PEMENANG

FEELING THROUGH Doug Roland and Susan Ruzenski

THE LETTER ROOM Elvira Lind and Sofia Sondervan

THE PRESENT Farah Nabulsi and Ossama Bawardi

WHITE EYE Tomer Shushan and Shira Hochman

Runut Bunyi Terbaik
SOUND OF METAL Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh – PEMENANG

GREYHOUND Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman

MANK Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin

NEWS OF THE WORLD Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett

SOUL Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

Lakon Layar (Skrin Adaptasi) Terbaik
THE FATHER Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller – PEMENANG

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM: DELIVERY OF PRODIGIOUS BRIBE TO AMERICAN REGIME FOR MAKE BENEFIT ONCE GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad

NOMADLAND Written for the screen by Chloé Zhao

ONE NIGHT IN MIAMI… Screenplay by Kemp Powers

THE WHITE TIGER Written for the screen by Ramin Bahrani

Lakon Layar (Skrin Asli) Terbaik
PROMISING YOUNG WOMAN Written by Emerald Fennell – PEMENANG

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas

MINARI Written by Lee Isaac Chung

SOUND OF METALScreenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 Written by Aaron Sorkin

Sumber: Glam.my

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: